Už jsme tam, na Západě

středa 12. březen 2014 21:12

„And it's one, two, three, what are we fighting for? Don't ask me I don't give a damn Next stop is Vietnam,“

And it's one, two, three, what are we fighting for?

Don't ask me I don't give a damn

Next stop is Vietnam,“ 

zpíval Country Joe McDonald 17. srpna 1969 třem stům tisíc hipíků na Yasgurově farmě kus od města Woodstck, jehož jméno se stalo synonymem pro festival mytických proporcí, který poblíž proběhl v těch dnech. Zatímco se stovky tisíc Američanů radovaly z hudby nejlepších umělců své doby a ze zdání, že jejich vize nového světa lásky, míru a LSD by mohla fungovat, v jedné odlehlé zemi na dalekém Východě se v kasárnách vojáci, už několik měsíců masírovaní propagandou o protistátních živlech a zahraničních diverzantech, připravovali na střelbu do vlastního národa. Mezitím se v téže zemi jiní lidé chystali na protest proti již rok trvající bratrské pomoci svých spojenců – jedni sbírali odvahu k vyjití do ulic, druzí chystali provokace a násilnosti, které by ospravedlnily střelbu do davu a zatýkání. Jako by Československo té doby nějaké ospravedlnění pro svou sebevraždu potřebovalo.

 

Často, když poslouchám svoje oblíbené muzikanty z šedesátých let a vnímám jejich arogantní, nadšený, naivní a ignorantský vzdor proti Americe, kapitalismu, válce ve Vietnamu, je mi trochu smutno. Vážně se musel statisícový dav na Woodstocku ptát, proč by měli jít bojovat proti komunismu? Že se jim nechtělo umírat za Vietnamce nebo za Čechy je pochopitelné, ale ta neuvěřitelná nafoukanost, s níž odmítali vidět souvislosti tehdejšího světa mě vždycky rozčilovala a děsila.

 

Jak rychle byli ti, kteří toužili po lepším světě a snažili se o vyšší úroveň poznání, ochotni odmítnout důvody, předkládané jejich otci a vůdci jejich země jako lži, kapitalistickou propagandu a fašistický útlak, a jak rychle hltali všechen ten krákot sovětského Ruska, či revoluční Kuby! Lyndon Johnson byl vrah ( a co teprv Nixon), ale Ho Či Min hrdina a Che Guevara vzor.

 

Jak se vůbec opovažovali pochybovat o zlu komunismu, když mohli každý den v novinách číst o Kubě, Číně, Československu? Jak mohli být tak kritičtí ke své nedokonalé vládě, a tak naprosto přehlížet, co se děje v bolševickém impériu, kterému se často nekriticky obdivovali?

 

 

 

Jak? No, snadno.

 

 

 

Byli ze Západu. Vyrostli ve svobodě a dostatku. Zkušenost a inteligence jim dovolily kritizovat vlastní vládu a problémy, které viděli, a intelektuální pýcha, spojená s takřka pubertální ideologickou vzpourou jim znemožňovala připustit, že by mohlo existovat zlo, kterému je potřeba se postavit, třeba i silou. A pokud přece, musí tímto zlem být jejich vlastní vláda, protože dobře viděli její nedokonalost, a protikladem zla přece musí být pouze dobro, ne menší zlo (ani když je o mnoho menší). Tak Sovětský Svaz, jehož politici na setkáních OSN vždy mluví o právech chudých a utlačovaných a o míru, musí být tím dobrem, spíše než USA, jejichž vojáci zabíjejí Vietnamce a jejichž vůdcové chmurně a agresivně mluví o válce, vzdoru, a zbrojení.

 

Pro člověka z Východu nepochopitelná pitomost, pro hipíka ze Západu celkem logická cesta.

 

 

 

Jsem toho dojmu, že Česká republika, po letech strádání ve vražedném komunistickém kafkáriu, se již šťastně přidružila k privilegovaným a blahobytným zemím Západu. Myslíte, že ne? Pohleďte na veřejnou diskusi!

 

 

 

Na Ukrajině vládnou fašisté. EU touží Ukrajinu ovládnout. Banderovci! Vláda lůzy v ulicích Kyjeva. Banderovci! Naše noviny píšou jen lži a EUpropagandu. Měli by je postřílet. Banderovci! Proč kritizujeme Putina za invazi na Krym, když přece humanitní(sic) bombardování Kosova. Skutečnost je jiná, lžou nám. Banderovci!

 

Všechny evidentní zločiny, agresivita a nebezpečnost Putina jsou v očích podstatné části našeho národa ničím ve srovnání s židozednářskou lstivostí, prolhaností a zákeřností našich zlých bruselských hegemonů. Není možné aby naše média mluvila pravdu, není možné, aby Rusku skutečně šlo jen o rozšíření svého impéria, není možné, že bychom stáli na prahu války!
A pokud ano, je to vinou našich politiků. Víme přece, co to je za sebranku. Kam se na ně Putin hrabe.

 

 

 

Nikdy nikoho humanitně nebombardoval.

 

Jan Parolek

Jan Parolek

Jan Parolek

Politika, kultura, historie, čas od času vlastní beletrická tvorba.

Absolvent Arcibiskupského gymnázia v Praze, student FSV UK, amatérský muzikant, autor a komiksář.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora