Slůvka sice kulantní, ale tak zlá

pondělí 12. květen 2014 23:36

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Politici a další osoby v míře již pomalu nesnesitelné užívají kulantní slovíčka v situacích, kdy by se radši měli chovat jako chlapi.

 

 

Politický kontext? Ten moc nevnímám, my jdeme hrát hokej a sport by se neměl míchat s politikou,“ rozumuje trenér českého nároďáku Růžička nad výletem našeho týmu do (zatím) „poslední diktatury Evropy.“ Je fakt, že taková gesta, jako přelepování červených hvězd páskou každého jen obtěžují. Nejlíp zakázat.

"Nejsem člověk gest, když mě někdo pozve, je dobré přijít, tak jsem to tak udělal," dí vůdce lidového odborářského protivládního výletu do Prahy Jiří Zavadil ohledně pozvání na květnové oslavy dobytí, eh, osvobození, východní Evropy Rudou armádou. Dobrák Zavadil! Není člověk gest, je obyčejný člověk (je konec konců z ČSSD) a tak když ho pozvou, poslušně přijde. Zároveň tím jedno krásné velké gesto činí – směrem na východ. Smysl toho gesta je snad jasný.

 

Dobromyslnou pošetilostí tohoto druhu jsou asi vyspárovány dobré úmysly v dlažbě pekelné dálnice.

 

No tak, pánové! Co by vás to stálo? Nemůžu po našich hokejistech chtít, aby se vzdali prestižní soutěže (a taky těch peněz) kvůli něčemu tak pofidérnímu, jako jsou lidská práva. Prý se jim navíc v Bělorusku líbí. Co takhle ale něco říct, když mají tu úžasnou pozici exponovaných vyslanců našeho národa, dokonce v oboru, v němž netrpíme neopodstatněnou méněcenností? Jako... že i disidenti by mohli zajít na hokej... nebo třeba někde trochu zamávat tou zakázanou vlajkou? Palec hore běloruské Solidaritě? Nic? No tak sorry. Asi by to bylo nezdvořilé. Joan Baezovou bolševik pozval, a říkat pravdu jí to nebránilo, ale já vím, na rozdíl od muziky by se hokej s politikou míchat fakt neměl. Jágr 68 echm chm, pšt.

A pan Zavadil - určitě by tu jednu veselici oželel. Večírky ČSSD už asi nejsou taková řachanda, jako za časů Jiřího Paroubka neblahé paměti, ale když dokonce i nejvyšší průkopník léčivých účinků cigaret a alkoholu na oslavu nešel...

Nebo prostě naplno řekněte, že Rusku fandíte. Nebojte, nikdo vás neukousne. Ale neschovávejte se za kulantní slůvka, a nedělejte ctnost z toho, že se jdete bratřit s okupanty a násilníky. Stejně tak pan Růžička – prostě a jednoduše řekněte, že vám jsou věznice, lágry a zničené životy šumafuk. Politika je v hokeji nepřítomna v normálních zemích, ne ale v diktaturách, které akce typu MS nebo olympiády používají ke svojí legitimizaci. Hrát si za těchto okolností na neposkvrněnou ušlechtilost týmových sportů je směšné. Pokud vám na ní skutečně záleží, postavte se způsobu, jakým ji Lukašenko a IIHF znásilňují.

 

No a nakonec ministr obrany Stropnický.

 

Neochota přijmout na naše území jen symbolický počet vojáků NATO v situaci, kdy by mnohem spíše bylo na místě spojence co možná nejvíc utvrzovat v tom, že s námi mohou počítat, je čin, který je mi zatěžko klasifikovat běžnými termíny. Nezodpovědnost? Hloupost? Zbabělost? Zrada?
Myslí si pan ministr, že naše čtyři Gripeny, milostivě uvolněné nad Pobaltí, jsou dostatečným vkladem pro případnou válku? Nebo že se Rusové neodváží vůbec překročit hranice ve strachu z naší nelítostné polní nemocnice?

NATO nás opravdu nepotřebuje, my jeho ano!

Opět, když už ministr obrany ostudně minimalizuje obranyschopnost naší pyšné zemičky, mohl by alespoň uvést nějaké smysluplné argumenty. Prosté „Myslím si, že je Putin fajn týpek,“ by mi stačilo. Ale vyvolávat v této souvislosti ducha jedné z naprosto největších tragédií našich dějin je hanebnost, vymykající se všem slovům. Obludnost fantastických rozměrů, jako z antické tragédie.

Jistě nemusím připomínat rozsah a hloubku škod, které další čtvrtstoletí bratrského objetí ruského medvěda pro Československo znamenalo – nebo musím? Poslední dobou pozoruji celkem solidní progresivní ztrátu paměti...

Každopádně srovnávat, byť jen na jakési podvědomé rovině, invazi dobyvatelů, která zaškrtila poslední naději na normální stát, s ubytováním pár desítek SPOJENCŮ, kteří se i dnes proti všemu zdravému rozumu nabízí jako štít za celou Evropu, která je vesměs nenávidí a pošklebuje se jim, je ohavnost, kruté a nestydaté ohýbání reality za meze pevnosti. Podle logiky pana ministra by nepříjemná pachuť z nacistické okupace měla být pádným argumentem pro zdvořilé odmítnutí vjezdu spojeneckých armád na území ČSR. Je to zbabělé schovávání se za traumatizující zážitek a neochota přiznat strach – strach z Ruska, z voličů i jeho vinou slepých a blbých, strach udělat smysluplný chlapský čin.

 

Jan Parolek

Jan Parolek

Jan Parolek

Politika, kultura, historie, čas od času vlastní beletrická tvorba.

Absolvent Arcibiskupského gymnázia v Praze, student FSV UK, amatérský muzikant, autor a komiksář.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora